корекція мовлення

корекція мовлення.урок 39

УРОК   39. ГЛУХІ ТА ДЗВІНКІ ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ.
                                                      ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ [Х] - [Г]
Мета: вчити розрізняти у вимові і на слух звуки  [х] - [г], правильно позначати на письмі ці звуки відповідними буквами; відпрацьовувати форми іменників з суфіксами зменшуваності; продовжувати формувати правильні фонематичні уявлення; розвивати вміння порівнювати.
Обладнання: зошити, картки, предметні малюнки.

                                                    ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Чим відрізняється вимова звуків [п] - [б]?
2. Як вимовляється звук [б] в кінці слова і в кінці складу?
3. Придумайте слова із звуком [б].

4. Робота з картками.
   Вставте пропущені букви «п» або «б». Усно доберіть перевірні слова.
Роз .. овідь, ро .. ота, су .. ота, ра .. орт, .. ез .. ечний,  ..о .. удувати, роз .. иска,            ка .. ітан, сів .. а,  ..ро .. ачення,  ..ере .. ирати,  ..ри .. ережний,  ..о .. ри .. ирати,  ..ез .. ека,  ..ез .. омилковий.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя
Сьогодні ми будемо продовжувати вивчати дзвінкі та глухі приголосні звуки. Будемо вивчати пару звуків. А яких, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки.
Відгадайте загадки, назвіть перший звук слова-відгадки:
Хоч капелюх має, та не для кого його не знімає.

Картинки по запросу гриб
               (Гриб).
Що повисло над землею?


Картинки по запросу хмара
  (Хмара).


     Які звуки будемо вивчати? ([х] - [г]).

Картинки по запросу вимова звука х




                                                                 Картинки по запросу вимова звука х

Ми будемо вчити звуки [х] - [г]. Давайте порівняємо вимову звуків [х] - [г]. Коли вимовляємо ці звуки, язик лежить в роті, кінчик язика не торкається нижніх зубів, задня частина спинки язика піднята, зуби відкриті, губи відкриті, при цьому з рота плавно виходить тепле повітря.
А чим же вони відрізняються? Звук [г] вимовляємо з голосом – голосові зв’язки вібрують, а звук [х] вимовляємо без голосу, голосові зв’язки не вібрують. Перевірте, покладіть долоню на гортань і вимовляйте звук [х], а потім - [г]. Що ви відчуваєте?
Записати в зошит
Звук [г] вимовляємо з голосом, голосові зв’язки вібрують – це дзвінкий приголосний звук. Звук [г] вимовляємо дзвінко в кінці слова і в кінці складу.
Звук [х] вимовляємо без голосу, голосові зв’язки не вібрують – це глухий приголосний звук.

Картинки по запросу вимова звука х

Завдання
Прочитати склади і слова, чітко вимовляти звуки [г] - [х].
Ха – га                         хаща – газета                            характер – газон
Хо – го                         ховрах – голубка                      хокей – голка
Хма – гра                     хмара – гравець                        хмарить – грає
Хро – гро                     хропіти – грозити                     хробак – гроші                  
Хру – гру                     хрущ – груша                            хрустить - грубий
Іх – іг                            сміх – поріг                               горіх – сніг

Робота над скоромовками
1 Вставте пропущені букви, прочитайте скоромовки спочатку повільно, а потім швидко, чітко вимовляйте [х] і [г].
Ніс  .. риць  пирі ..  через порі ..  .   Став на  .. орі .. – упав на порі ..  .
***
На бере ..   .. виля налетіла – із річки вистрибнуть  .. отіла.
 Та налякалася  .. лоп’ят і відса .. нулася назад.
Порівняти звуковий склад слів
Назвати однакові і різні звуки в словах помахав - помагав; холод – голод; ходити - годити. Придумати усно речення з кожним словом.

Читаємо,дотримуючись правил вимови.

                                                                                  Горох у городі виріс небувалий
                                                                                   Горобці город пограбували.



-Летів горобець через верхній хлівець, ніс пуд гороху і нам дав потроху.
  -Хтось хитренький хитрував - нашу хвіртку поламав.

                                                          
Галя сіла на паркан,
Грач завів з нею розмову.
Гонець з галер згорів.
Коли Коля близько коллі,
То і коллі близько Колі.

Юшка була непогана, непогана була вуха.
Хороша вуха, якщо поруч ока.

Справи хороші - спробуй юшки біля річки Оки.

Пара птахів пурхала-пурхала. та й випурхнула.
Гарні курчатка у хохллатки.


Формування фонематичних уявлень
Придумати слова, які починаються із заданого складу. Записати їх.
Ха, хата ….         (Халва, халат, характер, хаща).
Га, гавкати ….     (Гарний, гарячий, гама, Галина).
Хо, холод       …  (Ховатися, хотіти, хом’як, ховрах).
Го, гості ….          (Готувати, голова, горох, голос).
Хи, хитрий …      (Хижак, химера, хитрість, хист).
Ги, гиря ….          (Гидкий, гинути).
Хі, хід ….             (Хімія, Хіларі).
Гі, гілка …            (Гіркий, гімназія, гімн).


Заповнивши клітинки по горизонталі, у першому вертикальному стовпчику одержите синонім до слова абетка
1


2



3




4





5






6







7







1.Льотчик вищого класу.
2.Поле.
3.Давня міра ваги в Україні та Білорусії.
4.Великі кисло-солодкі ягоди.
5.Частина збруї для зануздування коня.
6.Частина мови.
7. Невеликий мішечок.
Відповідь: ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?.

                                  Робота з картками
Картка № 1
1. Змінити слова за зразком.
Зразок: Горіх – горішок.                     Гриб – грибочок.
Горох – ……                                        Холод – ….                                
Пух –  …..                                             Огірок – …..
Сміх – …..                                            Голуб –  …….
Сніг –  ….                                             Голка –  ….
Поріг –  ….                                           Гірка –  ….
Пиріг –  ….                                           Хустка –  …..


2. Утворити слова із букв.
І, б, г – ?.
Е, я, г, р, б, л –  ?                                     О, у, г, л, б, с – ?
О, е, ь, г, т, л –   ?                                    Е, і, й, г, н – ?
А, а, у, п, п, г –    ?                                  У, и, й, п, х, к –?
Е, е, а, а, ч, р, п, х –  ?                         А, е, ю, к, п, л, х – ?
У, о, и, х, д, ж, н, к –  ?                       А, а, о, г, р, м, т –?

Прочитай прислів"я за малюнком.
Хороша Картинки по запросу книга яскравіша за Картинки по запросу зірки на небі





Гостра булаКартинки по запросу сокира , та на Картинки по запросу сук                                                                                                                                             наскочила.  


 Картинки по запросу голкав стіжок упала -  Картинки по запросу напишипропала.



Хоч Картинки по запросу мороз і припікає, зате  Картинки по запросу комаринемає.


                            Відгадайте загадки.


        Велетенське сіре тіло,
        Всю травичку свіжу з’їло,
         Розлякає геть усіх
         Його грізний носик – ріг!


                          Любить плавати, пірнати,
                          По пісочку мандрувати.
                           Спину захищає щит,
                          Дуже давній вона вид!


                 Ставом, морем мандрувала,
                 з буйним вітром танцювала,
                 як до берега прибилась,
                  то кудись вона поділась. 


По два боки від ріки
стоять браття-близнюки.
Кожен бачить свого брата,
годі лиш його обняти. 


                                          Картка № 2
І. визначте, в якому рядку в усіх словах приголосні дзвінкі.
1. Троянда, човен, сльози, доброта, будинок.
2. Квітка, сонце, зірка, тварина, ранок.
3. Дерево, краса, вовк, милість, молодь.
4. Серце, кропива, рослина, горщик, капуста.
5. Малина, дружба, доба, льон, малий.

ІІ. Вкажіть рядок, в якому букви «я, ю, є» позначають два звуки.
Ярмарок, явір, краєвид, юрба, маячити.
Маляр, пір’я, малятко, пісня, люлька.
Свято, багряний, юність, ясла, білявий.
Клятва, картопля, меню, пляма, насіння.
В’янути, паляниця, яблуня, лялька, пір’їна.

                                     Робота над деформованим текстом
                                       Утворіть речення із слів, запишіть
До, вантажна, подвір’я, шкільного, повільно, під’їхала, машина.
На, деревця, фруктові, лежали, ній.
До, учні, юрбою, розвантажили, і, веселою, кинулися, машини, її.
Всі, вони, дерева, садка, перенесли, до.
Викопані, там, ями, уже, глибокі, були.
Дерева, школярі, в, посадили, них.
Роки, і, сад, минуть, заквітне.
І, гілля, розгорнули, побачили, діти, гніздечко.
Нього, з, пташка, вилетіла.
Не, пищала, вона, просила, наче, злякано, гніздо, руйнувати.
Яєчка, у, були, гнізді.
Їх, розглядали, діти, руки, в, брали.
І, не, залишила, більше, пташка, гніздо, прилітала.
                        Картинки по запросу фруктові дерева саджають             
                                   Робота над загадками
                        Відгадайте загадки, слова-відгадки поділіть на склади для переносу.
Ось дивись – цей хитрунець сплів химерний ятірець.
Ятірець легкий, як пух, не для рибок, а для мух.
Картинки по запросу павук
              (Павук).
Плавала, купалась – сухенькою зосталась.

Картинки по запросу гуска

          (Гуска).
Маленький хлопчина, в сірій сорочині по дворах стрибає, крихти підбирає.

Картинки по запросу горобець
                     (Горобець).
Повна хата горобців, та нікуди вилетіти.

Картинки по запросу гарбуз

          (Гарбуз).


   ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
Завдання для учнів:
Чим відрізняється вимова звуків [х] - [г]?
Як вимовляється звук [г] в кінці слова і в кінці складу?
Пригадайте скоромовки із звуками [х] - [г].







Немає коментарів:

Дописати коментар