корекція мовлення

Корекція мовлення.Урок 29.

УРОК  29. ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ В КОРЕНЯХ СЛІВ
Мета:  вчити правильно змінювати іменники, в яких відбувається чергування голосних звуків в коренях слів; формувати вміння утворювати нові слова та нові форми слів; розвивати слухову увагу.
Обладнання: зошити, картки, предметні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
  1. Які частини слова ви знаєте?
  2. Доберіть однокорінні слова до слова вода.  (Водиця, водяний, водиченька, підводний, водоспад, водяник)
  3. Назвіть голосні звуки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Чергування – це постійні закономірні зміни звуків в одних і тих самих частинах слів:
рови – рів, носити – нести – ніс.
До таких чергувань належать:
[е] - [о]: брести – бродити, нести – носити, везти – возити;
[і] - [а]: лізти – лазити; сідати – садити;
[е] - [і]: гребти – вигрібати; зачепити – зачіпати;
[о] - [а]: допомогти – допомагати, котити – катати.
[и] - [і]: сито – сіяти.
[и] – нуль звука: беру – збирати – брати.
[у] - [ов]:  кузня – коваль.
[и] - [ов]: рити – рови.

Картинки по запросу чергування голосних
Завдання для учнів
Прочитайте пари слів, назвіть звуки, які чергуються. Запишіть слова, підкресліть
букви, що чергуються.
Скочити – скакати.                   [о] – [а]
Плести – заплітати.                   [е] – [і]
Стелю – застилати.                   [е] – [а]
Брести – бродити.                     [е] – [о]
Сходжу – схід.                           [о] – [і]
Лізти – лазити.                           [і] – [а]


Картинки по запросу чергування голосних

Картинки по запросу чергування голосних




Робота з карткою
Картка № 1
1. Випишіть однокорінні слова, підкресліть букви, які чергуються.
Гори навколо мовби висіли в повітрі, такі вони були прозорі й легкі в ці останні дні
гірського літа...
Коло Росі розкинулося село Семигори, воно було найбільше серед навколишніх сіл.
Цієї осені ми не поїхали до Софіївки, і не могли в повній мірі насолодитися осінньою
красою.
Холодний вітер гонить по землі пожовкле листя, ганяє його поміж дерев.
Серед села стояла величезна кузня, в якій з ранку до вечора працював коваль.
Нам ніколи було сідати за стіл, бо треба було садити дерева.
Маленький стіл поставили біля великого столу.
2. Дібрати однокорінні слова до слів летіти, плести.

3. Спишіть, підкресліть слова, в яких відбувається чергування букв.
Погані ті люди, які в небезпеці від товаришів тікають. У дружби багато крил, але закон у
неї один – вірність. Справжні друзі не базікають про дружбу безперестанно, нічого не
вимагають один від одного в ім’я дружби, але роблять друг для друга все, що можуть (За
В.Белінським). Підганяй коня вівсом, а не батогом. Хвиля одна одну наганяє.

Заповніть таблицю, добираючи спільнокореневі слова, у яких відбувається чергування.


Чергування голосних звуків. Вправи1

Гонити (ганяти), деру (здирати), клонити (кланятися), берегти (зберігати), текти (стікати), летіти
 (пролітати), гребти (згрібати), по­чепити (чіпляти), замести (замітати), защепнути (щипати), ломити 
(ламати).

Перекладіть на українську, запишіть, поясніть правопис.
Горячий шоколад, черновик ученика, весенний ручеёк, мелкое пшено, дозревшая пшеница, писательский черновик, приятный ужин, прилежный ученик, пчелиный мёд, празднование шестнадцатилетия, шёлко­вое платье.
Картка № 2
1. Випишіть споріднені слова групами. Підкреслити у них чергування [о] та  [е] з [і].
Ходити, коло, гора, вечір, коса, корінь, схід, західний, передгір’я, вечірній, корінець
, окольцьований, закосичена, кісник, підвечірок, гірський, кільце, вечоріти, кореневище,
гірка, вихід, кіска, надвечір’я, кільцевий, нагірний, корінний, кільцювати, гірник,
докорінно, кісонька, похід.
2. Вставити пропущені букви. Слова випишіть у дві колонки:
1)    з вставленими буквами «е» та «є»;
2)    з вставленою буквою «о».
Осінь – ос..ні, опір – оп..ру, спік – сп..кла, корінь – кор..ня, звів – зв..ла, рокіт – рок..ту,
темінь – тем..ні, узвіз – узв..зу, пішохід – пішох..да, Снячів -  Сняч..ва, ремінь – рем..ня.
3. Перепишіть слова, вставляючи пропущені букви. Підкреслити орфограму.
Зб..рати, м..настир, вип..кати, солдатський, г..няти, завм..рати, ву..ко, шк..льний, щ..ка, к..ня
, Льв..в, л..ду, підп..рати, ру..ці, вим..сти.
Творче аудіювання
► Прослухати. Доведіть, що це текст. Пояснити, про яку відповідальність кожної людини
нашої країни в ньому йдеться.

У Червоній книзі України містяться відомості про рідкісні та зникаючі види. Вони
підлягають обов'язковій охороні. Всі громадяни нашої країни відповідальні за збереження
всіх видів рослин, грибів і тварин. Кожен з нас несе моральну відповідальність за
збереження природи нашого краю....
Картинки по запросу чергування голосних

VI. Систематизація й узагальнення знань.
Запитання до учнів.
1. Для чого необхідно знати різні випадки чергувань?
2. Які ви знаєте види чергування голосних звуків?
3. Як дізнатися про те, що у слові відбувається чергування?

4. Навести приклади чергувань голосних звуків.

Перегляньте і запам"ятайте!

https://www.youtube.com/watch?v=I5Sk9Ke-t0A

Немає коментарів:

Дописати коментар