корекція мовлення

корекція мовлення. урок 38

УРОК   38.   ГЛУХІ ТА ДЗВІНКІ ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ. ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ
 [П] - [Б]

Мета: вчити розрізняти у вимові і на слух звуки  [т] - [д], правильно позначати на письмі ці звуки відповідними буквами; відпрацьовувати форми доконаного і недоконаного виду дієслів; розвивати зорову увагу та пам'ять, формувати розумової операції аналізу та синтезу.
Обладнання: зошити, картки, предметні малюнки.

                                                              ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
Які звуки вивчали на минулому уроці?
Чим відрізняється вимова звуків [т] - [д]?
3. Як вимовляється звук [д] в кінці слова і в кінці складу?
Пригадайте скоромовки із звуками [т] - [д], чітко розкажіть їх.

(Д,п) - У нас надворі погода розмокропогодилася.
 (Т,с) - Ходить посмітюха по смітничку з своїми посмітюшенятами
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Повідомлення теми. Пояснення вчителя.
 Сьогодні ми будемо продовжувати вивчати дзвінкі та глухі приголосні звуки. Будемо вивчати пару звуків. А яких, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки.

Відгадайте загадки, назвіть перший звук слова-відгадки.
Все літо літаю: у поле, до гаю. Збираю медок з різних квіток.

Картинки по запросу бджола
                                                                                     (Бджола).
Ні старому, ні молодому не дасть приступити до дому.

Картинки по запросу кіт

                                               (Кіт).
Які звуки будемо вивчати? ([п] - [б]).
Ми будемо вчити звуки [п] - [б]. Давайте порівняємо вимову звуків [п] - [б]. Коли вимовляємо ці звуки, язик лежить в роті, зуби відкриті, губи смикаються, при цьому з рота повітря виходить не плавно, а поштовхами, звуки вимовляємо коротко, швидко. А чим же вони відрізняються?
Картинки по запросу звуки п б
                                           
Звук [б] вимовляємо з голосом – голосові зв’язки вібрують, а звук [п] вимовляємо без голосу, голосові зв’язки не вібрують. Перевірте, покладіть долоню на гортань і вимовляйте звук [б], а потім - [п]. Що ви відчуваєте?

Записати в зошит
Звук [б] вимовляємо з голосом, голосові зв’язки вібрують – це дзвінкий приголосний звук. Звук [б] вимовляємо дзвінко в кінці слова і в кінці складу.
Звук [п] вимовляємо без голосу, голосові зв’язки не вібрують – це глухий приголосний звук.

Картинки по запросу звуки п б українською мовою
Завдання.
Прочитати склади і слова, чітко вимовляти звуки [п] - [б].
Па – ба                          палка – балка                           липа - риба
По – бо                         поле - болото                           позичив - борщ
Пра – бра                      правда - брат                           правильно - братство
Про – бро                     просити – брови                      прощати - бронза                  
Пру – бру                     прудкий - брудний                  пружина - брухт
Уп – уб                         суп – зуб                                   грип – гриб  

Робота над скоромовками
1 Вставте пропущені букви, прочитайте скоромовки спочатку повільно, а потім швидко, чітко вимовляйте [п] і [б].
Білі  .. арани  .. или в  ..ара .. ани, а маленький  .. аранець  .. ив в   .. окастий
.. у .. онець.
***
.. или ..    сидить    .. ід    ли .. ою.

Порівняти звуковий склад слів
Назвати однакові і різні звуки в словах пити – бити ; грип – гриб  ; зуб – суп. Придумати усно речення з кожним словом.

Картинки по запросу звуки п б українською мовою
Формування фонематичних уявлень
Придумати слова, які починаються із заданого складу. Записати їх.
Па, пава ….         (Палка, пакет, пар, панорама).
Ба, банка ….        (Баран, башта, балкон, бавитися).
По, пора       …    (Подвиг, поставити, поламати, поїсти, подушка).
Бо, борода ….      (Болото, боротися, болить, бочка).
Пу, пускати …     (Пух, пухнастий, пучок, публіка).
Бу, булка ….         (Будинок, буря, будівельник, бублик).
Пи, писати ….      (Пити, пилка, письменник, пил).
Би, бик …             (Бити, бинт).
Пе, пень …           (Пече, пекар, перукар. Перевертати, перечитати).
Бе, берег ….          (Береза, берегти, берегиня).

Робота з картками
Картка № 1
Змінить слова за зразком, запишіть.
Зразок. Ніс (що зробив?) – приніс.
Плив (що зробив?) –
Пив що зробив?) –
Малював (що зробив?) –
Писав (що зробив?) –
Переходив (що зробив?) –
Рубав (що зробив?) –
Купував (що зробив?) –
Виправляв (що зробив?) –
Підмітав (що зробив?) –
Перекладав (що зробив?) –

Картка № 2
 Доберіть перевірні слова, вставте пропущені букви.
Шу .. ка  - шу.и ;                           сте .. - сте.и;
коро .. ка  - коро.ки;                     ду .. - ду.и  ;
гри .. ки - гри.и ;                           хлі .. - хлі.и ;
м’ясору .. ка  - м’ясорубки ;          голу ..  - голу.и ;
па .. ка   - па.очки ;                        кра ..  - кра.и .  

Картка № 3
1. Прочитайте текст. Вставте пропущені букви «п» або «б». Спишіть.
                                                                   Хлі ..
..ринесли хлі.. і на столі  ..оклали. І лежить хлі.. – те .. лий, ..ахучий, руками ро .. отящими  ..одарований. Золоті руки зерно в ріллю  ..осіяли.
Ро .. отящі руки зерно зі .. рали, змололи, тісто замісили, хлі.. с .. екли. Лежить хлі .. ина золота і ні .. и  ..ромовляє:         лю .. іть мене, шануйте, їжте та здоровими   ..удьте.
Вставте пропущені букви «п» або «б».
                                                     Картинки по запросу хліб
Розповідь,  робота,  субота,  капітан,  безпечний, побудувати,  розписка,  рибалка,          спів,  корабель,  сівба.                  
                                               
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
Завдання для учнів:
Чим відрізняється вимова звуків [п] - [б]?
Як вимовляється звук [б] в кінці слова і в кінці складу?
Придумайте слова із звуком [б].


Немає коментарів:

Дописати коментар