корекція мовлення

корекція мовлення.Урок 30.

УРОК  30. ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ В КОРЕНЯХ СЛІВ
Мета:  вчити правильно змінювати іменники, в яких відбувається чергування приголосних звуків в коренях слів; формувати вміння утворювати нові слова та нові форми слів; розвивати фонематичні процеси.
Обладнання: зошити, картки, предметні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
  1. Які частини слова ви знаєте?
  2. Доберіть однокорінні слова до слова Калина.  (Калинонька, калинка, калиновий).Картинки по запросу калина фото
  3. Назвіть приголосні звуки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Чергування – це постійні закономірні зміни звуків в одних і тих самих частинах слів: рови – рів, носити – нести – ніс.
До таких чергувань належать:
г — з — ж: нога — нозі — ніжка;
к — ц — ч: рука — руці — ручка;
х — с — ш: вухо — у вусі — вушко;
(Записати в зошит).
Чергування відбувається при словозміні іменників:
- при відмінюванні іменників: круг — крузі, свекруха — свекрусі;
- у кличному відмінку іменників чоловічого роду: друг — друже, чоловік — чоловіче, пастух — пастуше;
- у давальному відмінку іменників жіночого роду: дочка — дочці;
- у місцевому відмінку всіх трьох родів: берег — на березі, рік — у році, мачуха — мачусі.
При словотворенні іменників:
- жіночого роду за допомогою суфіксів -к(а), -ечк(а), -еньк(а): книга — книжка, рука — ручка;
- чоловічого і середнього роду за допомогою суфіксів -ок-, -ечок-, -ечк(о): плуг — плужок, верх — вершечок, сонце — сонечко;
При творенні прикметників:
- за допомогою суфікса -ськ(ий): Волга — волзький, козак — козацький, чех — чеський;
- відносних прикметників із суфіксами -оч-, -н(ий): жінка — жіночий, парубок — парубочий, книга — книжний, тривога — тривожний;
- присвійних прикметників на -ин: Ольга — Ольжин, Варка — Варчин, свекруха — свекрушин, матінка — матінчин;
- вищого ступеня порівняння за допомогою суфіксів -ш-, -іш-: легкий — легший, важкий — важчий, вузький — вужчий.
- Приголосні г, з, ж кінця основи разом з суфіксом -ш- замінюються на -жч-: дорогий — дорожчий, вузький — вужчий, важкий — важчий.
- Приголосний с разом із суфіксом -ш- замінюється на щ: високий — вищий, красивий — кращий.
- Кінцеві приголосні к, ц перед суфіксом -н- змінюються на -чн: рік — річний, яйце — яєчний, кликати — кличний, серце — сердечний, околиця — околичний.
Зверніть увагу! Виняток становлять слова: рушник, рушниця (рука), соняшник (сонце), сердешний у значенні «бідолашний» (серце), мірошник (мірка), торішній (торік), дворушник (рука), вчорашній.
У дієсловах найчастіше чергуються такі приголосні:
[з] — [ж]: в’язати — в’яжу;
[д] — [дж:]: водити — воджу;
[т] — [ч]: котити — кочу;
[с] — [ш]: носити — ношу;
[зд] — [ждж]: їздити — їжджу;
[ст] — [шч]: свистіти — свищу;
[г] — [ж]: могти — можу;
[к] — [ч]: плакати — плачу;
[х] — [ш]: колихати — колишу;
[ск] — [шч]: полоскати — полощу.
Зверніть увагу! Возити — вожу, але водити — воджу.
В інших частинах мови такі найпоширеніші чергування приголосних звуків:
[г] — [ж]— [з]: книга — книжка — книзі;
[к] — [ч]— [ц]: око — очний — в оці;
[х] — [ш]— [с]: кожух — кожушина — в кожусі.
Робота з картками
Картка № 1
Випишіть окремо спільнокореневі слова і різні форми одного слова і визначте, які зміни відбуваються в звуковому складі цих слів.
Гори навколо мовби висіли в повітрі, такі вони були прозорі й легкі в ці останні дні гірського літа...
Дорога величезною спіраллю опускалася вниз...
При в’їзді в село вершників уже чекали, юрмлячись край доріжки, босоногі діти ...
Козаков пив ясну воду з зелених криниць при дорозі, черпаючи її пригорщами.
(Гори – гірський, дорога – доріжки – дорозі).

Гра “Хто більше?”
До слів книга, криниця дібрати однокореневі слова.
Картинки по запросу книга

Картинки по запросу криниця
Вибірковий диктант.
Виписати слова, в яких чергуються приголосні звуки.
Смачне, хоч на собак вилий.
Сопе, як ковальський міх.
Співає, як муха в глечику.
Стоїть як на ножах.
Помічник, як коневі заєць.

Робота з карткою
Картка № 2
1. Випишіть слова, в яких відбувається чергування звуків.
Погані ті люди, які в небезпеці від товаришів тікають. У дружби багато крил, алое закон у неї один – вірність. Справжні друзі... не базікають про дружбу безперестанно, нічого не вимагають один від одного в ім’я дружби, але роблять друг для друга все, що можуть (За В.Белінським). Підганяй коня вівсом, а не батогом. Хвиля одна одну наганяє.
Картинки по запросу чергування приголосних в коренях слів ігри

Картинки по запросу чергування приголосних в коренях слів ігри


2. Прочитайте текст, випишіть слова з вивченими орфограмами.
Весняні води ще не зійшли, вони затопили луки, луги. Стовбури грабів чорні. Грона калини мерехтять рубіновою кров’ю, снігурі жаристо квітнуть на кущах, сяє соснова глиця, вітер дихає шпарким морозцем.

3. Які звуки є спільними для таких слів: яблучко, щасливий, листячко, літачок?

Картка № 3.
1. Змініть подані слова, підкресліть приголосні, які чергуються.
Райдуга, берег, ріка, молоко, горох, тихий, берегти, кликати, носити, садити, приїздити, молотити, захистити.
Зразок:     Берегти – бережу.
Творче завдання.
Доберіть слова, від яких утворились іменники: навушники, Побужжя, підручний, ліщина, наконечник, прибічник.
Похожее изображение
VI. Систематизація й узагальнення знань
Запитання до учнів:
1. Для чого необхідно знати різні випадки чергувань?
2. Які ви знаєте види чергування приголосних звуків?
3. Як дізнатися про те, що у слові відбувається чергування?


Немає коментарів:

Дописати коментар