корекція мовлення

УРОК 5: Голосні звуки. Звук [и]
Мета: уточнити і закріпити правильну артикуляцію звука [и];  продовжувати вчити узгоджувати іменники з числівниками; повторити узагальнюючі слова; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати вміння узагальнювати.
Обладнання: зошити, картки
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
1.         Який звук вчили на минулому уроці?
2.         Розкажіть, з допомогою чого утворюється звук [о].
3.         Яке положення мають органи артикуляції під час вимови звука[о]. 
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Визначити останній звук в словах
                  Вчитель називає слова, учні на слух визначають останній звук.





  Шити, писати, вишивати, вимовляти, думати, малювати.

Повідомлення теми
Сьогодні ми будемо вивчати звук [и].
[и] – це голосний звук. Коли ми його вимовляємо, органи артикуляції мають таке положення: кінчик язика знаходиться в глибині рота, спинка язика піднята вгору, губи  посміхаються, зуби відкриті, немає ніяких перешкод, повітря іде вільно. Звук [и] утворюється з допомогою голосу, голосові зв’язки вібрують. (Записати в зошити).
Вимовте звук [и], перевірте положення органів артикуляції.
Звук [и] може стояти в середині або в кінці слова, на початку слів звук [и] ніколи не стоїть.
Уточнення вимови звука [и]  

Прочитати склади і слова, чітко вимовляти звук [и].
Пи – пил – пилка – писати – письменник.
Ти – тин – тигр – тиша – тиснути.
Ди – дим – диван – дивувати – дивитися.
Си – син – сидіти – сивий – синьоокий.
Ши – шити – широкий – шило – ширяти.
Ки – килим – кидати – кислий – кипарис.
Ни – нитка – низький – нині – нижчий.
Ми – мило – мити – милуватися – мимоволі.



Робота над скоромовкою
Прочитайте спочатку повільно, а потім швидко. Чітко вимовляйте звуки.
Пішли копати – забули лопати.
Узяли лопати – почали копати.

Робота над прислів’ями
Прочитати прислів’я, пояснити їх зміст
Багато чого не зробиш, поки не вивчишся, але багато треба зробити, щоб вивчитися.
Доки джерело не пересохне, - ціни води не знатимуть.
Починай змалку, щоб встигнути дорослим.

Робота над загадками
Відгадайте загадки, виконайте звуко-буквений аналіз слів-відгадок.
Шапочку має, та нікого не вітає.

                                                                             (гриб)

Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає, той сльози проливає.


                                                                      (цибуля)
Дерев’яний хвіст, залізний рот.

                                                                    (сокира)


Червона, солодка, пахуча, росте низько, до землі близько.


   
                                               (суниця)

(Гриб - [г р и б] – 4 б., 4 зв., 1 скл. Цибуля - [ц и б у л' а] – 6 б., 6 зв., 3 скл.)

Гра «Назви одним словом»
Вчитель називає слова, що належать до однієї логічної категорії, учні називають узагальнююче слово. За правильну відповідь отримують фішку.
Яблуко, груша, слива, виноград, абрикос – це (фрукти).
Помідор, огірок, картопля, кабачок, баклажан – це (овочі).
Січень, вересень, жовтень, листопад – це (місяці).
Львів, Харків, Чернігів, Черкаси, Суми, Луцьк – це (міста).
Десна, Буг, Дунай, Дністер, Хорол – це (ріки).
Волошка, айстра, барвінок, чорнобривці – це (квіти).
Тополя, верба, дуб, клен, сосна, каштан, осика – це (дерева).

Гра "Назви одним словом"

Гра «Скільки»
І варіант
Вчитель виставляє на дошці цифру і предметний малюнок. Учні повинні за зразком утворити словосполучення.
Наприклад. 5 олівець – п’ять олівців. Слідкувати за вимовою закінчень.


Гра "Хто що полюбляє їсти?".Назви і вкажи ,де в яких словах зустрічається звкк [и]


ІІ варіант
Утворити словосполучення за зразком.
4 олівець – (чотири олівці). 18 учень – (вісімнадцять учнів). 3 каштан – (три каштани). 22 книга – (двадцять дві книги). 163 диня – (сто шістдесят три дині). 2 країна – (дві країни). 19 місто – (дев’ятнадцять міст).

Гра "Нагодуй тварину".Назви в яких словах зустрічається звук [и]



Робота з картками 

Картка № 1
1.         Утворити слова із букв.
Ш, а, м, и - ….; м, и, с, к, а - …..;  д, и, в, а, н - …. 

2. Виправити помилку.
Ми з братом лісники від роду: пиляєм палкою колоду. (Пилкою).

3. Розв’яжіть кросворд.







4. Запишіть словосполучення за зразком.
Зразок. Чай з ожини – ожиновий чай.
•           Чай із калини - _____________
•           Чай із малини - _____________
•           Чай із чорниці - _____________
•           Чай із суниці. - ______________
•           Чай із полуниці - ____________ 



Картка № 2
Прочитайте деформований текст. Виправте помилки.
Овочі
вочіО жеду трібніпо жнійко динілю. хЇ рощуютьви ан ляопх. сляПі рабиня рожаюв чіово трапляютьпо од газинівам. А вітидз – ан анш тілс. З них туютьго тисала, пису й шіні мачніс сіре. редПе доюї вочіо в’язковообо ютьми.
гатоБо тамінівві в чахово. ниВо рисніко сімв. 


ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
Завдання для учнів:
1.         Розкажіть, з допомогою чого утворюється звук [и].

2.         Яке положення мають органи артикуляції під час вимови звука[и].  



  Додаток до теми голосні звуки. Звук [и]. Лексична тема «Народознавство».
ЖОВТЕНЬ місяць.


Завдання. Прочитайте текст згідно з правилами української літературної вимови.
         Осінній Лука припадає на 31 жовтня. Таким чином, святце, що припадає на останній день другого осіннього місяця, мовби підбиває підсумок хліборобської праці. Збіжжя звезено в клуні, зроблено осінній засів. Відтак можна братися за молотьбу зернових.
         Віддавна вважалося, що вінець хліборобського року настає тоді, коли хліб скошено й пов’язано в копи. Про це слушно нагадує приказка: «Не той хліб, що у полі, а той, що у коморі».



Завдання. Прочитай малюнкові прислів’я.
«Того не люблять, в кого                                                              
        трублять».
 





«Чекайте, ціпи, прийде на вас 
   ».



«Як не придбаєш до Луки, то не буде ані    



,ані 
».



«Брехати – не   
     махати».


Завдання. Вставте голосні звуки, прочитайте, дотримуючись літературної вимови.
         Отже, ос.нній Л.ка ор.єнтував селян.на на до кінцеву працю – до цього дня кожен мус.в наповн.ти хлібн.ми пр.пасами комору. Л.ше тепер хлібом.б міг л.гко зітхнут., згадавш. пр.казку: «Як хліб в засіці, - казал. в таких в.падках, - то в род.ні завжд. м’ясниці».

  Завдання. Утворіть слова, з’єднавши склади.

СЕ                                          РУБКИ
ЧО                                          ЛИСЯ
ПА                                          ЛЯНИ
БРА                                        ВІКИ
ЗЕ                                           КАЗКА
ПРИ                                       НОВІ
ЗЕР                                         МОРУ
КО                                          НО




Немає коментарів:

Дописати коментар