УРОК 21. ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ [Ш] - [ШЧ]
Мета: вчити розрізняти у вимові та на слух звук [ш] і звукосполучення [шч]; закріпити правильну артикуляцію звука [ш] і звукосполучення [шч]; відпрацьовувати форми доконаного і недоконаного виду дієслів; формувати часові уявлення; розвивати слухову пам'ять.
Обладнання: зошити, картки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
Придумайте слова із звуком [дз].
Назвіть приголосні звуки в слові кукурудза.
Придумайте слова із звуком [з].
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя
Сьогодні ми будемо вивчати звук [ш] і звукосполучення [шч].Коли вимовляємо звук [ш], язик стоїть за верхніми зубами, зуби відкриті, губи витягуються трубочкою. Коли вимовляємо [шч], то треба чітко сказати 2 звуки: . [ш] і [ч].
Артикуляція звуку Ш:
• губи трохи витягнуті вперед; • зуби злегка розкриті; • широкий кінчик язика піднімається до твердого піднебіння, утворюючи з ним щілину; • бічні краї язика притиснуті до верхніх кутніх зубів; • м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину; • голосові зв'язки не вібрують. |
Прочитати склади і слова, чітко вимовляти звуки [ш] - [шч].
Ша – ща – шапка – щастя – шарфик – щасливий.
Шо – що – шоколад – щоки – шорти – щогла.
Шу – щу – шуба – щука – шукати – щупкти.
Ши – щи – широкий – щипці – шити – щипати.
Робота з картинками
Читання скоромовок ,дотримуючись літкратурної вимови.
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
— Ти не вмієш так, як я,
Так, як ти, не вмію я.
***
Шило шубку Шурі шило,
Шовком, шерстю шви обшило.
Вийшла шубка прехороша Нашій Шурі на порошу.
Маші каша надоїла.
Маша кашу не доїла.
Машо, кашу доїдай,
Матусю ти не ображай!
****
Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка.
Взяв з доріжки Гришка кішку
Хай піймає кішка мишку.
***
В горішину
Горішина
Горішками
Обвішана.
Оришка
Й Тамішко
Струшують
Горішки.
***
Вишивала мишка ловко
Синім шовком мишоловку.
Мишоловка - грізна штука,
Мишеняткові наука.
***
Ніс Тиміш великий кіш.
У коші - трава лошаті.
Каже:
- Хай лошатко їсть,
а мене жде каша в хаті.
Читання скоромовки
1 Вставте пропущені букви, прочитайте скоромовку спочатку повільно, а потім швидко, чітко вимовляйте [ш] і [шч].
До.. хлю..ить на зелен плю.., під плю..ем сховався хру... .
..ило ..убку Шурі ..ило, білим ..овком ..ви об..ило.
Порівняти звуковий склад слів
Назвати однакові і різні звуки в словах щука – шукати, щоки - шорти. Придумати усно речення з кожним словом.
Формування фонематичних уявлень
Придумати слова, які починаються із заданого складу. Записати їх.
Щи, щит, ……
Ши, шило, …..
Ща, щастя, …
Ша, шапка, …
Щі, щітка, ….
Ше, шерсть, ….
Робота з картками
Картка № 1
1. Змініть слова за зразком
Зразок. Шив - пошив.
Мив - _________ читав - ____________
Ловив .. - __________ ловив - __________
Думав .. - __________ думав - __________
Летів .. - _________ біг - ___________
Словниковий диктант
Щогла, щипці, кошик, вішалка, ящірка, дощить, зашили, шиття, вище, довше, більше, товще.
Звуковий аналіз слів.
Виконати звуковий аналіз слів.
Більше, товщий, довший, щоки.
Ребуси
Розгадати запропоновані ребуси.
Пояснити значення слова в контексті.
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.
Завдання для учнів:
Чим відрізняється вимова звука [ш] і буквосполучення [шч]?
Придумайте слова із звуком [ш].
Пригадайте скоромовку, чітко розкажіть її.
Хай піймає кішка мишку.
***
В горішину
Горішина
Горішками
Обвішана.
Оришка
Й Тамішко
Струшують
Горішки.
***
Вишивала мишка ловко
Синім шовком мишоловку.
Мишоловка - грізна штука,
Мишеняткові наука.
***
Ніс Тиміш великий кіш.
У коші - трава лошаті.
Каже:
- Хай лошатко їсть,
а мене жде каша в хаті.
Читання скоромовки
1 Вставте пропущені букви, прочитайте скоромовку спочатку повільно, а потім швидко, чітко вимовляйте [ш] і [шч].
До.. хлю..ить на зелен плю.., під плю..ем сховався хру... .
..ило ..убку Шурі ..ило, білим ..овком ..ви об..ило.
Порівняти звуковий склад слів
Назвати однакові і різні звуки в словах щука – шукати, щоки - шорти. Придумати усно речення з кожним словом.
Формування фонематичних уявлень
Придумати слова, які починаються із заданого складу. Записати їх.
Щи, щит, ……
Ши, шило, …..
Ща, щастя, …
Ша, шапка, …
Щі, щітка, ….
Ше, шерсть, ….
Робота з картками
Картка № 1
1. Змініть слова за зразком
Зразок. Шив - пошив.
Мив - _________ читав - ____________
Ловив .. - __________ ловив - __________
Думав .. - __________ думав - __________
Летів .. - _________ біг - ___________
Словниковий диктант
Ша, ша, ша — співає душа.
Ша, ша, ша — ми ловимо лоша.
Ша, ша, ша — поскакало в ліс лоша.
Ша, ша, ша — наша Маша хороша.
Ші, ші, ші — любимо біляші.
Ше, ше, ше — я пишу хороше.
Шо, шо, шо — влітку добре.
Шу, шу, шу — я приклад запишу.
Шу, шу, шу — я шапку ношу.
Шу, шу, шу — я у зошиті пишу.
Шу, шу, шу — я сіно кошу.
Шу, шу, шу — шишок натрушу.
Шу, шу, шу — букви напишу.
Аш, аш, аш — у мене гуаш.
|
Иш, иш, иш— у небо полетиш.
Иш, иш, иш— прилетиш в Париж.
Уш, уш, уш— приймаю душ.
Уш, уш, уш— у флаконі туш.
Шом, шом, шом— одягни шолом.
Шол, шол, шол— подай мені шомпол.
Шер, шер, шер— їде додому шофер.
Шок, шок, шок— Маша вдягла фартушок.
Шал, шал, шал— біля мене штурвал.
Шур, шур, шур— їде штукатур.
Шур, шур, шур— тягну довгий шнур.
Шах, шах, шах— я вийшов на шлях.
Шар, шар, шар— гуляє школяр.
Оше, оше, оше— вимовляю хороше.
|
Звуковий аналіз слів.
Виконати звуковий аналіз слів.
Більше, товщий, довший, щоки.
Ребуси
Розгадати запропоновані ребуси.
Пояснити значення слова в контексті.
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.
Завдання для учнів:
Чим відрізняється вимова звука [ш] і буквосполучення [шч]?
Придумайте слова із звуком [ш].
Пригадайте скоромовку, чітко розкажіть її.
Немає коментарів:
Дописати коментар