корекція мовлення

Корекція мови.Урок 44

УРОК  44. РЕЧЕННЯ. ОСНОВНІ ТИПИ РЕЧЕННЯ
Мета: уточнити і закріпити поняття «речення»; повторити, що речення складаються із слів; за метою висловлювання бувають розповідні, питальні і спонукальні; формувати вміння правильно будувати речення, поширювати їх з допомогою питань; розвивати  просторовий гнозис.
Обладнання: зошити, картки, таблиця.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
І. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
  1. Що таке слово?
  2. Що можна утворити із слів?
  3. Назвіть одне слово. Назвіть одне речення.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Речення – це граматично організована одиниця мови, яка складається з одного або кількох слів і виражає закінчену думку. (Записати в зошит).
За метою висловлювання речення поділяються на розповідні, питальні і спонукальні. Розповідне речення – це речення, в якому про щось або про когось розповідається. ( Прокидаюсь я на березі Десни). Питальне речення – це речення, яке містить в собі запитання. (Куди се ти, кумасенько, біжиш?). Спонукальне речення – це речення, в яких виражається спонукання до дії. (Зоре моя вечірняя, зійди над горою).

Результат пошуку зображень за запитом "речення"

Робота з таблицею
Заповніть таблицю
ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАНЬ
розповідні
питальні
спонукальні







Завдання для учнів
Прочитайте, випишіть речення. Правильно розставте розділові знаки в кінці речень.
Бігти швидко
Степ спочива
Чому той край так дивно звався
Земля батьків
День за днем
Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово
Зошит в лінію

Результат пошуку зображень за запитом "мудра сова"

Робота над текстом
Розділіть текст на речення. Розставте потрібні розділові знаки.
У золоті осінні дні збираються відлітати журавлі готуючись у далеку дорогу, покружляли вони над рікою, над рідним болотом зімкнувшись у стрункі ключі, вирушають птахи у вирій через ліси, через поля, через гомінкі міста високо в небі летіли журавлі з високого ясного неба чуємо їхні прощальні голоси до побачення, до побачення, журавлі до радісної зустрічі навесні!
Результат пошуку зображень за запитом "відліт журавлів"

Робота над віршем
Виразно прочитайте вірш. Визначте кожне речення за метою висловлювання.
Лисиця і ховрах
— Куди се ти, кумасенько, біжиш?
Даєш, неначе з ляку, драла,—
Гука Ховрах,— ні на що не глядиш,
Мене б то й не пізнала!
— Ох, голубе! — Лисиця застогнала,—
Бодай би вже й не жить,
Як отаке терпіть!
— Що ж там таке? Яка причина? —
Ховрах допитує куму.
А та йому:
— Напасть мені! Лиха година!
Як кумові свому,
Скажу тобі усе по дружбі:
Оце я, бач, була на службі…
Наставили мене суддею до курей,
Я їх кохала, як дітей;
Всьому порядок подавала;
І не доїм, і не досплю;
Усе було труджусь, роблю —
Аж з тіла спала.
Всі добрість бачили мою,
Бо всі жили, мов у раю.
Ні з кого по сей день не брала я й
пір’їнки.
А що ж за те кумі твоїй?
З очей прогнали!!. Боже мій!
За що, про що і за якії вчинки?
От, справді, світ тепер який
Бридкий!.
А все се лихо брехні діють.
Як здумаю — печінки тліють!
На мене хтось та набрехав
(Бодай би той добра не знав!),
Що я хабарики лупила…
А щоб я, куме, хліб так їла,
Коли хоч шаг з кого взяла,
Коли хоч раз душею покривила!
Скажи, чи я ж коли така була,
Щоб сії капості робила?
— А що ж, кумасенько моя,—
Ховрах мовляє так Лисиці,—
Був гріх,— частенько бачив я
У тебе пір’ячко на пиці…

Результат пошуку зображень за запитом "лисиця і ховрах"

Робота над деформованими реченнями
Переставте слова так, щоб вийшли  речення. Підкресліть слова, які вживаються замість слова художниця.
Народна майстриня
Художниця, українська, Катерина Білокур, талановита.  В художній школі, не вчилася, вона.    Талант, у неї, природний, був. Квіти, сприймаються, зображені на її картинах , як живі. Ніжні, барви, і тремтливі. Лінії, на пелюстках, і листочках, красу, квітки, підкреслюють. Дивлячись на квіти, відчуваємо їх запах, свіжість повітря. До них, доторкнутися, рукою, хочеться, злегка, гойднути.
     Народна, усьому, відома, ця, світу, майстриня.
                                                                                                       За М. Донцовим

Результат пошуку зображень за запитом "картини білокур"Пов’язане зображення

Пов’язане зображення

Результат пошуку зображень за запитом "картини білокур"
Утворіть речення із слів.
Соковита, зелень, вкривати, колгоспні, лани.
Ремонтувати, трактор, сівалка.
Механізатори, готувати, зустрічати, весна.
Уважно, перевіряти, зерно, на, схожість.
Висіяти, в, земля, добірне, зерно.
На, другий, день, там, господарювати, шпак.
Наступати, весна.
Діти, прикріпляти, їх, дерева, на, парки, в, і, сквери.
Скоро, повернути, з, пернаті, теплі, краї, друзі.
У, шкільна, майстерня, виготовляти, шпаківня.


VI. Систематизація й узагальнення знань
Запитання до учнів:
  1. Що таке речення?
  2. Які бувають речення за метою висловлювання?
  3. Що таке питальні речення?

Немає коментарів:

Дописати коментар