УРОК 36. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ [Е], [И] В КОРЕНЯХ СЛІВ
Мета: уточнити та систематизувати знання про ненаголошені голосні [и], [е] в коренях слів; вчити добирати перевірні слова до поданих слів; розвивати пам'ять.
Обладнання: зошити, картки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
- Яка наука вивчає звуки мови?
- Які бувають звуки?
- З допомогою чого утворюються голосні звуки?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Завдання для учнів:
Відгадайте загадки, назвіть голосний звук слова-відгадки.
Хижий, смугастий, сильний, швидкий.
В джунглях і в цирку побачити зможеш
І в зоопарку знайти.
(тигр)
Я великий, я красивий,
Хижий, сильний і міцний.
Люблять всі мене за гриву.
(лев)
Які звуки будемо вивчати?
Пояснення вчитля
В українській мові є слова, які не можна перевірити наголосом. Ці слова називаються
словниковими. Їх правопис можна перевірити за орфографічним словником і
запам’ятати їх написання.
(записати в зошит)
Робота над загадками
Відгадайте загадку, запишіть відгадку, підкресліть ненаголошену голосну; напишіть перевірне слово.
У темнім лісі проживає,
Гарний хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться,
А як звуть її? (Лисиця)
Лиси/ця – ли/с.
Всі ми в сі в шапочках – брилях ,
Заховалися в кущах. (Гриби)
Гриби/ – гри/б.
Ніхто їх не лякає,
А вони тремтять. (Листочки)
Хто на зиму роздягається,
А на літо одягається? (Дерева)
Кольорове коромисло
Через річку повисло. (Веселка)
Творче завдання
Спишіть, вставляючи пропущені букви «и» або «е». У кожному слові підкресліть останню
букву – прочитаєте народну мудрість.
З..рно, вер..с, м..далі, л..ман, вер..сень, ваз..лін, чер..да, трен..р, пш..ниця, н..потріб, вес..ло,
з..рном, б..режу, п..ньок, м..тро, п..ніцилін, ш..рокі, кр..латої, м..сколиз, , велос..пед, бр..ніти,
ц..ферблат, гл..бочінь.
(???????????)
1. Вставте в словах пропущені букви, заповніть таблицю.
и
|
е
|
Бл…зенько, ос…литися, хв…люватися, оп…нитися, справ…дливий, греб…лька, розп…тати,
р…вти, тр…мати, зш…вати, дал…чінь, неприм…ренний, поч…нати, вир…нати, сп…нити,
дят…л, ст…лити, ущ…мити, тр…вога, оц…нкований, в…ршина
Робота з карткою
Картка № 1
1. Запишіть текст. Підкресліть слова з ненаголошеними голосними. Поставте наголос.
Дрімає зимовий ліс. Холод скував дерева. Застигли білі берези й могутні
дуби. Повисли до землі тоненькі гілки верби. Мовчки дрімають зелені сосни.
2. Запишіть слова, доберіть перевірні.
Л..тіти, в..селий, в..сокий, р..балка, ст…жина, ч..стенько, д..вися, сп..сав.
3. Запишіть вірш по пам’яті і підкресліть в словах ненаголошені [e], [u].
На зеленому горбочку,
у вишневому садочку
притулилася хатинка,
мов малесенька дитинка.
(Леся Українка)
4. Прочитайте слова з двома ненаголошеними голосними. Доберіть до них слова з довідки
для перевірки спочатку першого, а потім другого голосного.
В..с..литись, д..р..вце, з..л..ніє, ш.л.стіти, щ..б..тати.
Довідка: зелень, веселий, дерево, щебет, дерева, шелест, весело, щебече,
зелений, шелесне.
Картка № 2
- Запишіть прислів’я та приказки, підкресліть слова з ненаголошеними голосними, усно доберіть перевірні слова.
Дерево міцне корінням, а людина – друзями. Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та
скоро розтане. Утікав від вовка, а потрапив на ведмедя. Ти б, метелику, не дуже пишався, сам
учора гусінню був! У нього не розживешся і серед зими льодом. Язик до Києва доведе!
- Доберіть перевірні слова до поданих слів.
Зразок: Весло/ - ве/сла.
Весна,
Зерно, стебло, верба, земля, село.
Робота над текстом
Перепишіть текст, вставте пропущені букви «е» та «и».
Сонце давно вже зайшло. Але його проміння освітлювало ще з-за гор…зонту верхи в…л…т…
нського нагромадж…ння хмар, що насувалися з заходу на все небо. Хмара була важка, темно-темно-синя, внизу зовсім чорна, а самий верх її здавався жовтим. В…личні німі зловісні бл…скавиці
горобиної ночі палахкотіли, не вгасаючи, між шарами хмар. І все це одб…валося в воді, і
здавалося, що ми стояли не на з…млі, що ріки немає, а є міжхмарний темний простір, і ми,
розгубл…ні в ньому, мал…нькі, як річні піщинки. Небо було надзвичайне. Природа була ніби в
змові з подіями і поп…р…джала нас своїми грізними знаками.
(О. Довженко)
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
Запитання до учнів:
- Як перевірити ненаголошені голосні в коренях слів?
- Що таке словникові слова?
- Доберіть перевірне слово до слова шепчеш.
Переглянь і запам"ятай!!!
Немає коментарів:
Дописати коментар