корекція мовлення

Корекція мовлення.Урок 45

УРОК 45.  РЕЧЕННЯ. ЗВ’ЯЗОК СЛІВ У РЕЧЕННІ
Мета: вчити ставити питання до слів у реченні, встановлювати зв'язок слів між собою; формувати навички роботи з деформованими реченнями; розвивати критичність мислення.
Обладнання: зошити, картки, таблиця.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
  1. Що таке речення?
  2. Які бувають речення за метою висловлювання?
  3. Що таке питальні речення?
Результат пошуку зображень за запитом "речення вправи"
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Речення складаються зі слів, які відповідають на певні питання. Усі ці слова, до яких можна поставити питання від інших слів, є членами речення.
(записати в зошит)
В реченні можуть бути слова, до яких не можна поставити питання («в», «на», «про» …).
Це службові частини мови. Вони допомагають пов’язувати слова між собою.
Результат пошуку зображень за запитом "службові слова"
Завдання для учнів:
Доповніть речення словами за змістом і питаннями, поданими в дужках.
Учні вчаться (д е?)... Учні (що роблять?)... школі. У школі вчаться (х т о?)... Учні вчаться у школі (я к?) ... .

Встановити зв'язок слів у реченнях за зразком.
Зразок: Українське козацтво завжди захищало рідну землю від ворогів.
Козацтво що робило? – захищало.
Козацтво яке? – українське.
Захищало коли? – завжди.
Захищало що? – землю.
Землю яку? – рідну.
Захищало від кого? – від ворогів.
Результат пошуку зображень за запитом "козацтво"
Навесні калина милує нас білим цвітом.
Результат пошуку зображень за запитом "калина"


Білий сніг вкрив землю пухнастим килимом.
Результат пошуку зображень за запитом "сніг вкрив землю"
Дібрати слова до питань:
Відчинити (щ о?) …..   (?);
милуватися (чим?) …   (?);
іхати на чому?  ……     (?);
побачити кого?  …..      (?)


Утворіть речення із слів. Усно встановіть зв'язок слів у реченнях.
1. Мар’янка, вишивка, на, рушник, розглядати, український (?).
2. Бережіть, любіть, допомагає, природу, вона, жити (?).
3. Учні, на, до, класу, планетарію, ходили, екскурсію, нашого (?).
4. І, хліб, бережіть, шануйте (?).
5. По, гнав, важкі, стрімко, хмари, вітер, небу, чорні (?).


Спишіть речення, позначте кінець і початок кожного речення.
Хліб у народі завжди берегли, цінували, ставились, як до святині про нього народ створив багато повір’їв, які мали практичний і ритуально-магічний зміст пильнували, щоб хліб не падав додолу а як упаде, слід його підняти, перепросити, поцілувати і з’їсти.

Результат пошуку зображень за запитом "хліб"

Робота над деформованим текстом
Пов’яжіть слова між собою, щоб утворилися речення.
Так велить звичай
Звичай, або традиція,— це правила поведінка, які складатися у народ здавна. За звичай, заходячи до хата, потрібно зняти шапка. Не можна розмовляти, стоячи на поріг, давати або одержувати щось через поріг.
У нашого народ є багато й інших звичай. Якщо запитаєш у людей про ту чи інша традицію, то найчастіше почуєш:
—    Так прийнято.
—    Так наш діди робили.
—    Так велить звичай.
(З журналу «Барвінок»)
(??????????????????????????????????????????????).



VI. Систематизація й узагальнення знань
Запитання до учнів:
  1. Із чого складається речення?
  2. Що можна поставити до слів?
  3. Що таке члени речення?

Немає коментарів:

Дописати коментар