корекція мовлення

корекція мовлення урок 19

Урок  19.  ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ [З] - [ДЗ]
Мета: вчити розрізняти у вимові та на слух звуки [з] і [дз]; закріпити правильну артикуляцію звуків [з] і [дз]; вчити утворювати форми вищого і найвищого ступеня порівняння прикметників; формувати просторові уявлення; розвивати фонематичний слух.
Обладнання: зошити, картки
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
Що таке звук?
Які бувають звуки?
Назвіть 3 приголосних звуки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя
Приголосні звуки утворюються за допомогою шумів, які виникають тому, що струмінь видихуваного повітря проходить через різні перепони, які утворюють органи мовлення. Сьогодні ми будемо вчити 1 пару звуків. Відгадайте загадку, назвіть перший звук слова-відгадки.
Крутиться весь вік, дзижчить, сюрчить.
                                             
(Дзиґа).Результат пошуку зображень за запитом "дзига"
Влітку сірий, взимку білий.
                                                                Результат пошуку зображень за запитом "заєць"
(Заєць).


Артикуляція звуку З:
• губи зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені;
• широкий кінчик язика за нижніми зубами;
• спинка язика розтягнуті в посмішку;
• піднімається до твердого піднебіння, чим утворює щілину;
• струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку;
• м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;
• голосові зв'язки вібрують.
                                                         Результат пошуку зображень за запитом "вимова дз профіль"
Ми будемо вчити звуки [з] - [дз]. Давайте порівняємо вимову звуків [з] - [дз]. Коли вимовляємо ці звуки, язик стоїть за нижніми зубами, зуби закриті, губи розтягуються в посмішку, голосові зв’язки вібрують. А чим же вони відрізняються? Звук [з] вимовляємо плавно і довго, а звук [дз] вимовляємо швидко і коротко, він ніби складається з 2-х звуків.. Перевірте, покладіть долоню на гортань і вимовляйте звук [з], а потім - [дз]. Що ви відчуваєте?
Уточнення вимови звуків [з] - [дз]
Прочитати склади і слова, чітко вимовляти звуки [з] - [дз].
 Дза – зба                       кукурудза – ваза                        
Дзи – зви                       дзиґа  – звичай              
Дзе – збе                        дзенькати– збере      
                  
Робота над скоромовкою
1 Вставте пропущені букви, прочитайте скоромовку спочатку повільно, а потім швидко, чітко вимовляйте [дз] і [з].
Зранку   ..лива  ..ливувала – в ..ю пилюку по ..мивала.
Пі ..ля  ..ливи і гро ..и свт чи .. тіший від сльо ..и.
Дзу, дзу, дзу дзвеніла пилка.
Порівняти звуковий склад слів
Назвати однакові і різні звуки в словах дзиґа – зима, дзеркало - земля. Придумати усно речення з кожним словом.

Формування фонематичних уявлень
Придумати слова, які починаються із заданого складу. Записати їх.
Дзи, дзига,  ……
За, зарядка, …..
Дзе, дзеркало, …
Зо, золото, …
Дзві, дзвін, ….
Зи, зима, ….

Робота із картинкою
                                        Результат пошуку зображень за запитом "артикуляційні вправи"     
     
Робота з картками
Картка № 1
1. Доберіть перевірні слова до поданих слів, вставте пропущені букви. Прочитайте пари слів, чітко вимовляйте звуки [дз] - [з].
Зразок. Гарбуз – гарбузи.
Ге ..ь - _________                                                 ка ..ка - ____________
Гу .. ик .. - __________                                         запи ..ка - __________
Моро .. - __________                                          коли ..ка - __________
Матро .. - _________                                           в’я ..ка - ___________
Ми ..ка - __________                                          ни ..кий - __________
Ву ..кий - __________                                         про ..ба - ___________
Лі ..ти - ____________                                        гри ..ти - ____________
Кукуру .. а - _________                                      рі ..кий - ____________


Результат пошуку зображень за запитом "мовна гра на звук з"

Картка № 2
І. Визначте, у якому рядку в усіх словах приголосні глухі?
1. Тіньовий, скоринка, тинятися, котити, комар.
2. Морок, кіготь, холод, проїзд, двері.
3. Монах, ховрах, кожух, темний, коло.
4. Спека, спати, поспіх, чаша, посуха.
5. Безлад, малий, гриміти, страх, гора.
ІІ. У якому рядку в усіх словах кількість букв відповідає кількості звуків?
Дзвін, молодь, ясен, бандура, колос.
Мідь, птах, зерно, гаївка, бруд.
Політ, щука, зелень, човен, борщ.
Добро, злагода, щавель, сокіл, ясність.
Межа, поле, галас, морок, ясен.


Ребуси
Розгадати запропоновані ребуси.
Пояснити значення слова в контексті.
Пояснити значення слова коса в кожному реченні.
Косу дівчина плете. (Заплетене волосся).
На косі трава росте. (Частина суші, яка заходить в річку).
Пляж найкращий на косі. (Частина суші, яка заходить в річку).
Поки ще трава в росі, із косою (знаряддя праці) йде на косу (частина суші) хлопець той, що трави косить.




ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.
Завдання для учнів:
Чим відрізняється вимова звуків [з] - [дз]?
Придумайте слова із звуком [дз].
Пригадайте скоромовку, чітко розкажіть її.














Немає коментарів:

Дописати коментар