корекція мовлення

Корекція мовлення.Урок 11



УРОК 11.  ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ  [З] - [Ж]
Мета: вчити розрізняти у вимові та на слух звуки [з] і [ж]; закріпити правильну   артикуляцію звуків [з] і [ж]; формувати навички чіткого та виразного мовлення; розвивати вміння порівнювати та аналізувати.
Обладнання: зошити, картки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
1.         Назвіть шиплячі звуки.
2.         Назвіть свистячі звуки.
3.          Пригадайте прислів’я, які вчили на минулому уроці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Як дзвенить комарик? (з-з-з-з-з) Язичок треба притиснути до нижніх зубчиків (як при вимові звука с), видихнути повітря з голосом. (горлечко повинно дрижати).
Як жужжить жук? (ж-ж-ж-ж-ж) Язичок треба підняти за верхні зуби у формі ложечки (як при вимові звука ш), подути на язик із голосом (горлечко повинно дрижати).
Сьогодні будемо вивчати звуки [з] і [ж]. Давайте порівняємо артикуляцію цих звуків. Коли вимовляємо звук [з], язик знаходиться за нижніми зубами, зуби закриті, губи посміхаються, голосові зв’язки вібрують, при цьому іде холодне повітря. Коли вимовляємо звук [ж], язик знаходиться за верхніми зубами, зуби трохи відкриті, губи витягуються трубочкою, голосові зв’язки  вібрують, при цьому іде тепле повітря.
Гра «Який звук?»
Вчитель називає слово, учні говорять, який звук: [з] чи [ж] є в слові. Можна визначати за малюнками. За правильну відповідь отримує учень фішку або малюнок.












Слова: зуби, кажан, ложка, вазон, газета, магазин, огорожа, ковзани, мороз, віз, гарбуз, вуж.
Уточнення артикуляції звуків [з] і [ж]
Прочитайте склади і слова, чітко вимовляйте звуки [з] і [ж].
За – жа – замок – жаба – завод – жалість.
Зо – жо – золото – жовток – зошит – жоржина.
Зу – жу – зупинка – журба – зустріч – журнал.
Зи – жи – зима – життя – вези – лежи.
Зе – же – зебра – жетон – зелень – жебрак.
Зі – жі – зірка – жінка – зілля – ножі.
Формування фонематичних уявлень
Придумайте слова , які починаються з поданого складу.
За – замок , …         (Запаси, забігти, зал, загадка, замалювали).
Жа – жаба, …          (Жасмин, жалко, жахливо, жадібний, жартувати).
Зо – зошит, ..           (Золото, зображення, зовсім, зомліти).
Жо, жовтий, ..         (Жовток, жолудь, жорстокий, жовтень).
Зу – зуби, ..              (Зупинка, зустріч, зухвалий, зубочистка).
Жу – жук, …           (Жуйка, журнал, журавель, журавлина, журба).
Зе – зелень, ..           (Зерно, зебра, зелений, земля).
Же – Женя, ..           (Жебрак, желе, жетон).
Робота над прислів’ями
Прочитайте прислів’я спочатку повільно, а потім швидко. Чітко вимовляйте звуки[з] і [ж].
Поясніть зміст прислів’їв.
Справжній друг завжди тобі добра бажатиме.
Знаєш – кажи, не знаєш – мовчи.
Дружба дорожча за золото.
З добрими людьми завжди згоди можна дійти.
Робота над загадками
Відгадайте загадки. Виконайте звуковий аналіз слів-відгадок.
Дивний звірок, круглий мов клубок.
Голки стирчать. Спробуй узять! Хто це?
(
).
Не коваль, а кую цілий день у гаю. Я кувадла не маю, все безжурно співаю.
Ви мене зустрічали … Хто я? Може вгадали?
(
).
Їжак – [й і ж а к] – 4 б., 5 зв., 2 скл.
Зозуля –  [з о з у л' а] – 6 б., 6 зв., 3 скл.
Порівняти звуковий склад слів
Назвати однакові і різні звуки в словах віз - вуж; жаліти – залізти, казан – кажан. Придумати усно речення з кожним словом.
Робота з картками.
розгадай кросфорд

Картка № 1
1.   Вставте пропущені букви і склади, запишіть слова.
.. луді, .. лет, .. вірюха, .. вдання, .. равель, в .. ж, ж .. к, .. итло, з .. є .. ь, .. лізо, .. лізо, .. зуля,  .. ябра, .. пинка, .. йворонок, ї .. к, гарбу .. .
2.   Утворіть речення із слів, запишіть.
Називають, своїми, друзями, люди, птахів.
І, полів, знищують, птахи, шкідників, садів.
І, із, дрозди, граки, шкідників, землі, добувають.
Учні, добре, школу, старших, поважають, люблять, вчаться.
Журавлі, у, і, давно, теплі, краї, зозулі, відлетіли.
Картка № 2
Прочитайте речення, чітко вимовляйте звуки[з] і [ж]. Утворіть із речень зв’язний текст, запишіть.
7 Люби і бережи книжку.
6 Ось і ти пішов до школи, і кожного дня в твоїх руках книжка.
1 Книжка – джерело знань.         
8 Бережно перегортай сторінки книжки, не загинай їх.
2 Про книжку людина склала багато загадок, приказок, прислів’їв.
5 Дорослі читають їй книжки.
3 Кожна людина все своє життя крокує з книжкою.
4 Дитина ще не ходить до школи, а вже знайома з книжкою.
Робота над текстом.
Прочитайте, чітко вимовляйте звуки [з] і [ж]. Спишіть, вставляючи пропущені букви.
Хто хазяїн?
Великого чорного собаку звали Жук. Два хлопчики, Женя і Назар, підібрали Жука на вулиці. У нього була перебита лапа. Женя і Назар разом доглядали його. Жук видужав, став здоровий. Кожному з хлопчиків захотілося бути його хазяїном. Та хто буде хазяїном Жука, вони не могли вирішити. Суперечка їх завжди закінчувалася сваркою.
Одного разу йшли вони лісом із Жуком. Жук біг попереду. Хлопчики гаряче сперечалися.
Женя говорив: «Собака мій! Я першим побачив Жука і підібрав його!»
Назар сердився: «Ні, мій. Я перев’язав йому лапу і носив їсти!»
Ніхто не хотів поступитися. Хлопчики дуже посварилися. Обидва кричали: «Мій! Мій!»
Раптом з двору лісника вискочили дві здоровенні вівчарки. Вони кинулися на Жука і завалили його на землю. Назар швидко видряпався на дерево і крикнув товаришеві: «Рятуйся!»
Але Женя ухопив палицю і кинувся на допомогу Жуку. Лісник почув зляканий голос, прибіг, відігнав своїх собак. Він сердито закричав: «Чия собака?» Женя сказав: «Моя». Назар мовчав.
Дайте відповіді на питання.
1)              Хто заслуговує бути хазяїном собаки?
2)              Як би ви поступили в такому випадку?


                 Прочитай вірш.
Женя з бджільми не дружив –
Завжди Женя бджіл дражнив.
Женю бджоли не жаліли –
Та дражнила нажалили!
- Знай!

Г. Бойко
                                            Йшов сніжок на торжок
                                           продавати кожушок.
                                          Кіт купив того кожуха,
                                       загорнувсь по самі вуха,
                                            як забіг у нім до хати,
                                                 хутро стало розтавати.
                                                     Сів Вуркотик за мішком
                                         та й умився кожушком.
                         П.Воронько
    
                                                                    
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.
Питання для учнів
1.               Пригадайте прислів’я, які сьогодні читали.

2.               Придумайте слова із звуком [з].
3.               Придумайте слова із звуком [ж]


 Тема. Лексична тема «Народознавство».
ГРУДЕНЬ місяць.
Варвари ночі урвали.

Завдання. Прочитайте текст, дотримуючись літературної вимоги.


         Варвари відзначають 17 грудня. цікаву легенду записав на Вінниччині О.Воропай. В ній мовиться, що Варвара була такою мудрою на вишивання, що оздобила навіть ризи самому Ісусові Христові.
         Тому в цей день грішно прати, білити й глину місити. Жінки та дівчата займалися лише рукодільництвом. Беручись за вишивання, вони хрестилися й казали:
-      "   Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шили і нас навчила."

вІсторія про Варваруhttp://www.archangel.kiev.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=1020:pam-iat-sviatoi-velykomuchenytsi-varvary&catid=19&Itemid=37



Завдання. Відтвори прикмети, прислів’я, приказки.

Ø Яка п*г*д* на Варв*р*, т*к* і на Рі*дв*.
Ø Який д*нь на В*рв*р*, т*к*й д*нь і на С*в*.
Ø Якщ* проти ц*ог* дня н*чне н*б* в *ор*х – ч*к*й х*л*д*в, а сл*пе й тьм*н* - на т*пло.
Ø В*рв*ра в*рить, а С*ва гво*д* гво*дить, а М*кола пр*б*ває.
Завдання. У яких словах є звук [з],].






Завдання. З’єднай стрілочкою буквосполучення із малюнком.
        зе                  жу                жо                       зо


      


Завдання. Утвори речення, правильно поєднавши слова.

Ø    Варвари, зерня, доточили, макове, украли, дня, і, ночі, на?   

Ø    Зима, буде, на, цвірінькають, , збираються, деревах, тепла, горобці, купками, і, то, якщо.

Ø    Витягуй, мороз, віз, Варвари, ховай, коли, на,приліз, а, сани, то.






















Немає коментарів:

Дописати коментар