корекція мовлення

Корекція мовлення.Урок 49

УРОК  49.  ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРИКЛАДКА

Мета: вчити розрізняти прикладки серед інших другорядних членів речення, правильно ставити розділові знаки в реченнях з прикладкою; формувати вміння працювати в групах; розвивати вміння співпрацювати з однокласниками.
Обладнання: зошити, картки, таблиця.

                                  ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
Що таке другорядні члени речення?
Що таке означення?
Які бувають означення?

                          ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Прикладка – це таке означення, що виражається іменником і дає предметові другу назву. (Сидить там ясен сокіл-білозерець). Прикладка буває непоширеною (виражена одним словом) і поширеною (виражена сполученням слів).
                       Результат пошуку зображень за запитом "прикладка"
                     Робота над віршем
Прочитайте виразно вірш. Випишіть прикладки разом з означувальним словом.
Вигаптуй на небі райдугу-доріжку,
        Простели до сонця вишивку-маніжку,
Щоб по тій доріжці з лебедями-снами
           Плавати до щастя білими човнами.
(Василь Симоненко)
Результат пошуку зображень за запитом "райдуга доріжка"

                          Робота над текстом
Прочитайте виразно текст. Поставте питання до виділених слів. Якими другорядними членами речення вони є?
9 листопада,  в день преподобного Нестора Літописця, на відзначення Дня української писемності й мови в Палаці культури відбулося свято «Нова доба нового прагне слова», організоване крайовою організацією «Просвіта» разом з викладачами та студентами університету. Цього ж дня урочистості відбулися у краєзнавчому музеї.
Дню української писемності було присвячене відкриття нового книжкового магазину «Ваша книга» у приміщенні обласної друкарні. «Подарункові видання», «Книги волинських авторів», «Дитяча література», «Енциклопедії», «Все про комп'ютери», «Навчальна книга»— таку літературу пропонують читачеві вітчизняні та зарубіжні книговидавці (Ніна Горик – Україна молода, 10 листопада 2009).
 (Відбулося свято яке? «???????».
Організацією якою? «???????».
Магазину якого? «????????»).
Для того, щоб правильно визначити запитання, на які відповідають виділені слова, потрібно знайти слово, від якого залежить прикладка і поставити до неї питання.
                 
РРезультат пошуку зображень за запитом "нестор літописець"

Робота з карткою
Картка № 1
Спишіть, правильно розставляючи розділові знаки: дефіс або лапки
Поет/світоч, письменник/борець, людина/патріот, образ/символ, філософ/гуманіст, літопис/Повість минулих літ, письменник/літописець, учені/філософи, святиня/оберіг, пароплав/Т.Шевченко, книга М.Грушевського/Історія України-Руси, журнал/Літературно-науковий вісник, дослідник/літературознавець, поет/класик, опера/Кармен, учений/поліглот.
(Літопис «ПМЛ». Поет-світоч. Пароплав «Т.Шевченко». Письменник-борець. Книга Грушевського «Історія України-Руси». Людина-патріот. Журнал «Літературно-науковий вісник». Образ-символ. Опера «Кармен». Філософ-гуманіст. Письменник-літописець. Учені-філософи. Святиня-оберіг. Дослідник-літературознавець. Поет-класик. Учений-поліглот).
Словникова робота
Світоч – той, хто є носієм правди, волі, освіти;
борець – той, хто бореться за що-небудь;
патріот – той, хто любить свою батьківщину, відданий своєму народові, готовий для них на жертви й подвиги;
гуманізм – рух епохи Відродження, скерований проти релігії і церкви за утвердження моральних прав людини на земне щастя, чуттєві радощі та вільний вияв своїх прагнень і бажань. Ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.
поліглот – людина, яка володіє багатьма мовами; лінгвіст, мовознавець.

Картка № 2
Прочитайте речення. Розставте пропущені розділові знаки. Підкресліть відокремлені прикладки, поясніть вживання при них коми або тире.
1. До нашого часу збереглася в Чернігові Чорна могила слов'янський курган   X століття (І.Вихованець). 2. На нас чекає Ужгород обласний центр Закарпатської області (Газета). 3. Місто Луцьк розташоване на підвищенні і оточене з трьох боків крутими вигинами річки Стир (Журнал). 4. Від Полтави невіддільна постать зачинателя нової української літератури         І. Котляревського який народився і творив тут. З Полтавою пов'язана творча діяльність Панаса Мирного класика української літератури (І.Вихованець). 5. Як творець Шевченко може бути для нас взірцем у всьому (Гончар). 6. Про двірника розкажу вам малята є в нього друзі мітла і лопата. (М.Познанська).
Очікувана відповідь:
1. До нашого часу збереглася в Чернігові Чорна могила – слов'янський курган X століття (якщо поширена прикладка має додаткове пояснювальне або уточнювальне значення й перед нею можна поставити а саме).  2. На нас чекає Ужгород – обласний центр Закарпатської області (????).   3. Місто Луцьк розташоване на підвищенні і оточене з трьох боків крутими вигинами річки Стир (???). 4. Від Полтави невіддільна постать зачинателя нової української літератури – І. Котляревського, який народився і творив тут (??????) З Полтавою пов'язана творча діяльність Панаса Мирного – класика української літератури (??????) 5. Як творець, Шевченко може бути для нас взірцем у всьому. (???????).    6. Про двірника розкажу вам, малята: є в нього друзі – мітла і лопата.( ????????).
Результат пошуку зображень за запитом "чернігів"
                                       
                                                         Результат пошуку зображень за запитом "ужгород"
                                                                                                                 
                                                                                                                  Результат пошуку зображень за запитом "полтава"

                                                                          Результат пошуку зображень за запитом "місто луцьк"

VI. Систематизація й узагальнення знань
Запитання до учнів:
Що таке прикладка?
Які бувають прикладки?
Якими розділовими знаками відокремлюється прикладка?


Перегляньте і запам"ятайте

Немає коментарів:

Дописати коментар